20-lecie firmy Helios Polska

Obchodzimy rocznicę: 20 lat Helios Polska

Prawie 20 lat temu, w czerwcu 1998 roku firma Helios rozpoczęła działalność handlową w Polsce, w małym biurze o powierzchni zaledwie 25 m2. Pierwszymi produktami w jej ofercie były powłoki antykorozyjne dla przemysłu metalowego. Przez kolejne lata firma poszerzała swoje portfolio i bazę klientów stając się wiarygodnym partnerem firm i profesjonalistów z różnych branż. Obecnie Helios Polska zatrudnia 38 osób i może poszczycić się obrotem sięgającym blisko 10 milionów EURO.

Większość klientów Helios Polska stanowią klienci B2B z branży pojazdów komercyjnych, maszyn rolniczych, konstrukcji metalowych, kontenerów i mebli. Helios Polska jest dumna z tego, że utrzymuje wieloletnie kontakty biznesowe z zakładami zajmującymi się pracami nad karoseriami samochodowymi oraz wszystkimi klientami z branży przemysłowej, w tym również z tak znamienitymi firmami jak Wielton, JK Miłosz Kiedrowski, Alfa oraz Mixtum. Firma Wielton jest jednym z największych producentów przyczep, naczep i zabudów samochodowych. Produkty tej firmy sprzedawane są w 35 krajach w Europie, Azji i Afryce. Firma JK Miłosz Kiedrowski od ponad 25 lat zajmuje się produkcją kontenerów. Firma ta produkuje ponad 10 000 kontenerów rocznie, z czego około 8 000 eksportowanych jest do krajów Skandynawskich. Alfa i Mixtum są dystrybutorami lakierów samochodowych i farb przemysłowych. Pomimo, że znani klienci przyczyniają się do zwiększenia rozpoznawalności marki, Helios Polska traktuje każdego klienta profesjonalnie, z pełnym zaangażowaniem i dbałością o jakość świadczonych usług i produktów.

Obecnie firma Helios Polska zatrudnia 38 osób, a jej siedziba mieści się w Ostrowie Wielkopolskim. Obrót firmy w roku 2017 wyniósł 9.5 milionów Euro, 6% więcej niż w poprzednim roku. Działalność handlowa firmy obejmuje prawie cały obszar kraju. Rozwój firmy jest możliwy również dzięki zaangażowaniu personelu, zwłaszcza wysoce wykwalifikowanych doradców technicznych i handlowych, którzy specjalizują się w poszczególnych segmentach produktów. Helios Polska ma równie ambitne plany na nadchodzące lata. Głównym celem firmy jest utrzymanie wypracowanej reputacji oraz jeszcze silniejsza obecność na rynku.

Historia

Helios Polska Farby, Lakiery, Żywice i Kleje, Spółka z o.o., została założona w roku 1998, jako wspólne przedsięwzięcie słoweńskiego producenta farb i lakierów Helios oraz polskiej osoby fizycznej. Jest to firma typowo handlowa, której podstawową działalnością jest import i sprzedaż na terenie Polski różnego rodzaju farb, lakierów i żywic syntetycznych, produkowanych w fabrykach grupy Helios. Siedziba Spółki Helios Polska znajduję się w Ostrowie Wielkopolskim, a jej działalność handlowa realizowana jest na terenie prawie całego kraju poprzez zespoły terenowych doradców techniczno-handlowych, specjalizujących się w obsłudze sprzedaży poszczególnych grup produktów oraz poprzez współpracę z kilkoma partnerami handlowymi w zakresie sprzedaży lakierów samochodowych i farb antykorozyjnych. Spółka swoją działalność rozpoczęła oferując ciekłe farby antykorozyjne dla potrzeb przemysłu metalowego, a w roku 2002 wprowadziła do sprzedaży lakiery i bejce do przemysłu meblowego. Następnie w roku 2003 polskim klientom zostały zaoferowane lakiery do renowacji samochodów, a w roku 2004 farby proszkowe stosowane również w przemyśle metalowym. Na końcu roku 2006 do asortymentu sprzedażowego Helios Polska Sp. z o.o. zostały dołączone także żywice syntetyczne (poliestrowe). Biorąc, pod uwagę fakt, że przez cały okres działania Spółka sporadycznie sprzedawała mniejsze ilości farb drogowych oraz farb dekoracyjnych do budownictwa, można stwierdzić, że aktualny asortyment sprzedaży naszej Spółki jest prawie analogiczny do asortymentu produkcyjnego Grupy Helios, do czego później została dostosowana struktura organizacyjna działu handlowego naszej Spółki.

Kamienie milowe

15.06.1998 – założenie firmy Helios Polska Sp. z o.o.  Siedziba firmy mieściła się w biurze o powierzchni 25m2 przy ul. Żółkiewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. W pierwszych trzech latach funkcjonowania  firma liczyła kilka osób. Pierwszy magazyn towarów znajdował się przy ul. Żółkiewskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Spółka swoją działalność rozpoczęła oferując ciekłe farby antykorozyjne dla potrzeb przemysłu metalowego.

 

Pierwsza sprzedaż do naszego kluczowego klienta – firmy Wielton S.A., która obecnie należy do grona największych producentów naczep, przyczep i zabudów samochodowych w Europie oraz znajduje się wśród dziesięciu największych producentów w branży.

Wprowadzenie na polski rynek do sprzedaży lakierów i bejc do przemysłu meblowego.

Nasza oferta produktowa rozszerzyła się o produkty do renowacji samochodów.

Wprowadzenie na polski rynek do sprzedaży farb proszkowych stosowanych również w przemyśle metalowym.

Od 2005 roku przyspieszony rozwój naszej firmy związany  z zatrudnieniem nowych pracowników –  w krótkim czasie firma liczyła 29 osób.

W 2005 roku nastąpiło otwarcie nowego biurowca i magazynu firmy Helios Polska przy ul. Przeskok 43 w Ostrowie Wielkopolskim.

Do naszego asortymentu sprzedażowego zostały włączone żywice syntetyczne (poliestrowe).

Delegacja ze Słowenii.

Firma liczyła wówczas 35  pracowników.

Następuje rozbudowa powierzchni magazynowej – powstaje druga hala magazynowa wraz z mieszalnią farb.

W nowej hali powstał także ośrodek szkoleniowy dla klientów z profesjonalną kabiną lakierniczą.

Artykuł w prasie lokalnej…

Zaprojektowana i wdrożona nowa strona firmy pod adresem www.heliospolska.pl w pełni funkcyjna w nowej szacie graficznej.

 

Austriacki Ring International Holding AG (RIH) zostaje strategicznym partnerem i nowym udziałowcem Grupy  Helios.

 

Grupa Helios zostaje członkiem Globalnej Grupy KANSAI Paint.

Powstaje nowa responsywna strona internetowa www.heliospolska.pl

15.06.2018 – 20–lecie istnienia firmy Helios Polska Sp. z o.o.

Aktualnie...

Aktualnie sprzedaż Spółki prowadzona jest według poszczególnych grup asortymentowych, a mianowicie:
– farb antykorozyjnych (ciekłych),
– farb proszkowych,
– lakierów samochodowych,
– lakierów do drewna,
– żywic syntetycznych.
Z powyżej przedstawionej struktury asortymentu sprzedaży wyraźnie widać, że Spółka działa przede wszystkim na rynku produktów i usług oferowanych przedsiębiorstwom i instytucjom (tak zwanym B-2-B). Podstawową działalnością Spółki w 2017 roku była sprzedaż towarów (farb i lakierów), która stanowiła 99,4% przychodu oraz usług stanowiących 0,6% przychodu. Większość odbiorców jest ulokowana na obszarach województw: wielkopolskiego, dolnośląskiego, łódzkiego, śląskiego, pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego i mazowieckiego. Dominują odbiorcy z branży produkujących pojazdy użytkowe, maszyny rolnicze, konstrukcje metalowe, kontenery komunalne, meble, jak również warsztaty lakiernictwa samochodowego.